INFORMACJE PRAKTYCZNE
Przyjazd do Polski
Szczegółowe informacje, dotyczące warunków jakie powinni spełnić obcokrajowcy chcąc wjechać do Polski, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej www.msz.gov.pl
Na stronie MSZ zamieszczony jest też wykaz zagranicznych placówek dyplomatycznych krajów, które mają swoje przedstawicielstwo w Polsce, a także inne ważne informacje dla gości zagranicznych odwiedzających nasz kraj.
Pomocny link to także: www.projectvisa.com
Pogoda
Pogoda w Polsce jesienią bywa zmienna. Zdarza się, że w listopadzie pada śnieg, deszcz a temperatura spada poniżej zera. Bywa też że do listopada trwa bardzo przyjemne późne babie lato z pogodnym niebem i ponad 20 stopniami Celsjusza w cieniu. Aktualną prognozę pogody dla Wieliczki, Bochni, Krakowa a także wielu innych miejsc w Polsce można sprawdzić na stronie: www.accuweather.com
Kopalnia Soli Wieliczka i Kopalnia Soli Bochnia – informacje dla uczestników konferencji i zwiedzających:
- Temperatura w kopalniach wynosi 14-16 stopni Celcjusza.
- Wybierając się do podziemi należy zabrać ze sobą cieplejszą odzież. W przypadku zwiedzania warto pamiętać o wygodnym obuwiu.
- Wilgotność powietrza w kopalniach wynosi od 75% do 90%.
- Ciśnienie jest nieznacznie wyższe od atmosferycznego.
- Przeciwwskazania do zjazdu i pobytu w podziemnych wyrobiskach: niewydolność krążeniowa i oddechowa oraz klaustrofobia.
- Zwiedzając trasy turystyczne należy przygotować się na konieczność pokonania około 700 schodów w kopalni w Bochni i 800 w kopalni w Wieliczce.
- Pobyt pod ziemią odbywa się pod opieką przewodników i uprawnionych pracowników obsługi turystów.
- W kopalniach obowiązuje całkowity zakaz palenia i używania otwartego ognia.
- Osoby chcące skorzystać ze zjazdu ze zjeżdżalni w kopalni w Bochni muszą być ubrane w długie spodnie i pełne obuwie.
- Toalety znajdują się na powierzchni koło szybów wejściowych do kopalń, a także pod ziemią w niedalekiej odległości od komór, w których odbywać się będzie konferencja.
Wypadki losowe
W razie nagłych wypadków związanych z utratą zdrowia, uczestnicy konferencji będą mieli zapewnioną pierwszą pomoc medyczną i ambulans. Jednak wszelkie koszty związane z ewentualnym leczeniem będą musieli ponieść sami uczestnicy konferencji.
Dlatego zalecamy wykupienie przed wyjazdem do Polski polisy turystycznej, obejmujące KL i NNW.
Obywatele UE powinni mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Ważne telefony:
Ogólny numer alarmowy 112
Policja 997
Straż Pożarna 998
Pogotowie ratunkowe 999
Gniazda elektryczne obowiązujące w Polsce to tzw. Typ E.
Jest to gniazdo z dwoma otworami (na przewód fazowy i neutralny) zgodnymi z typem C oraz jednym bolcem umieszczonym pomiędzy nimi (jednak nie na wspólnej osi) na przewód uziemienia ochronnego (PE). Stosuje się go we Francji, w Belgii, w Polsce, w Czechach, na Słowacji. Dostosowane jest do obciążenia prądem do 16 A .