Wystawa czasowa "Górnictwo i sztuka"
W pierwszym dniu konferencji, wieczorem w siedzibie Muzeum na Zamku Żupnym, odbędzie się otwarcie czasowej wystawy „Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte”. To unikatowa i niezwykle cenna kolekcja „górniczej” porcelany, będąca własnością fundacji: „Achim Und Beate Midelschulte-Stiftung”, która na co dzień eksponowana jest w Niemieckim Muzeum Górniczym w Bochum. Dzięki olbrzymiej życzliwości fundatorów Beate i Achima Middelschulte oraz przychylności poprzedniej jak i obecnej dyrekcji Niemieckiego Muzeum Górniczego, możliwa jest czasowa prezentacja tych zbiorów w naszym Muzeum.
„Białe złoto” tak nazywano w przeszłości sól, ale również produkowaną w „Koniglich-Polnischen und Kurfurstlichen Porzellan-Manufaktut” porcelanę. To Augustowi II Mocnemu i jego synowi Augustowi III, którzy byli równocześnie elektorami saskimi i królami polskimi (w latach 1697-1763), zawdzięczamy wynalezienie miśnieńskiej porcelany oraz rozwój manufaktury w Miśni. Za czasów ich panowania przeprowadzono głęboką reformę funkcjonowania wielickiej oraz bocheńskiej kopalni.
Prezentowana na Zamku Żupnym wystawa tej delikatnej i wyrafinowanej sztuki jest silnym kontrastem dla ciężkiej, brudnej pracy w górniczych podziemiach. To przeciwieństwa które łączy jeden temat. Piękno ceremonialnych strojów górniczych przy jednoczesnym wyidealizowaniu codziennych zmagań braci górniczej. Niektóre przedstawienia, zwłaszcza narzędzi, ale także elementów urządzeń możemy skonfrontować z oryginałami znajdującymi się w ekspozycji muzealnej, 135 m pod ziemią. Jesteśmy przekonani, że prezentowana kolekcja wzbudzi nie tylko wasze zainteresowanie ale i podziw dla dawnych mistrzów.